–          V kanadské provincii Ontario míří každý měsíc od tamní vlády na účet více než tisíc kanadských dolarů ZDARMA. Do letošního podzimu se tento projekt rozjede naplno. Peníze budou dostávat celkem čtyři tisíce vybraných Kanaďanů.
–          Tento experiment bude trvat tři roky a bude stát 150 milionů kanadských dolarů. Tím přesáhne podobný projekt, který byl spuštěn v lednu ve Finsku.
skleněné mrakodrapy
–          Kanadský pokus zaměřený na otestování základního příjmu je zatím největší. Jde o pravidelné dávky, na které má nárok každý bez ohledu na věk, výši příjmů nebo ochotu pracovat. Tento příjem má nahradit veškeré sociální příjmy a pomoci snížit byrokracii.
–          Projekt bude probíhat ve čtyřech částech kanadské provincie Ontario. První výsledky tohoto experimentu očekává vláda v roce 2020. Chtějí zjistit, jestli se mění pracovní návyky lidí a jakým způsobem.
–          Celý tento projekt se od některých věcí odlišuje. Pokud spolu žije pár, dostane menší částku než dva jednotlivci. Výše základního příjmu závisí na tom, kolik si daný člověk vydělá. Za každý dolar z normálního platu se mu sníží základní příjem o 50 centů.
–          Vybrali se pouze nízko příjmové osoby ve věku od 18 do 64 let. V tomto programu třeba nepřijdou o všechny sociální příplatky. Dávky na děti jim zůstanou.
–          Měsíčně vychází na samostatně žijící osobu příjem 1420 dolarů což je 25 tisíc korun. Tuto částku získá pouze člověk, který nemá žádné jiné příjmy. Pokud si k tomu vydělá stejnou částku, základní příjem se mu sníží o polovinu. Na 500 dolarů měsíčně mají nárok lidé s trvalými zdravotními problémy.
bankovky dolarů
–          O podobném experimentu se v České republice neuvažuje. Přesto má ve svém programu zavedení Česká pirátská strana.
–          Provedené studie mají pozitivní výsledky. Ekonomové mají strach z toho, že základní příjem donutí lidi přestat méně pracovat. Kanaďanům se pracovní návyky změnily jen nepatrně. Méně odpracovali hlavně matky s malými dětmi a studenti. Zajímavé je to, že kleslo množství hospitalizací v nemocnici, úrazů a problémů s duševním zdravím.

Ontario spustilo sociální projekt naplno
4.8 (95%)8
Ontario spustilo sociální projekt naplno