Je hned několik typů článků, které se objevují na internetu. V podstatě by se daly roztřídit do tří základních kategorií. Myslíme, že jste na ně v nějaké podobě jistě už narazili, protože internet je jich plný. Ať už to jsou články o nějaké politické události, o vědě, o životě, zkrátka o čemkoliv. Všechny tyto články mají jisté charakteristiky, dle kterých by se daly roztřídit do tří velkých skupin. My si je dnes ukážeme a schválně si „analyzujte“, jakým článkům věříte nejvíce a které čtete nejvíce – hodně vám to řekne o vás samotných.
tištěné noviny

Žádný zdroj, žádný důkaz, spousta vykřičníků

Alternativní zpravodajské weby, weby, které odhalují skrytou pravdu, anti-illuminátské weby, komunisti, ruské weby a hlavně silně nacionalistické weby – na všech těchto stránkách najdete podobné články. Většinou se jedná o jednu či dvě normostrany, protože více toho napsat nezvládnou naprosto bláznivých teorií, manipulace, neověřených informací a možná tak jediný zdroj je odkaz na stejně zaměřený dezinformátorský web ze zahraničí, což není vůbec relevantní zdroj, ba právě naopak snižuje to hodnotu daného článku. Nemusí se ale jednat jenom o politiku, na těchto stránkách se také objevují nejrůznější informace o UFO, léčbě rakoviny apod. Chemtrails, placatá země, Illuminati, to všechno je zde zahrnuto také.
lampička na stole
A největší chyba – každý může takové články psát. Nepotřebuje žádné vzdělání, žádné odborné testy, jediné, co musí udělat, je napsat redaktorovi.
 
Naše doporučení? Šetřete si oči na něco lepšího, třeba dobrou knihu.
 

Obecné pravdy a neověřitelné výroky

Nejpočetnější skupina článků. Když je čtete, tak si říkáte – „jo, tohle dává smysl“ nebo „TO dá rozum“. Jsou to články, které jsou velmi obecně zaměřeny, mají většinou nulovou vypovídající hodnotu, mohou mít třeba v sobě zabudovány relevantní zdroje, protože informace v nich napsané jsou obecně přijímány jako pravda, ale pravděpodobně to nebude nic převratného. Určitě se nevyplatí tyto články jakkoliv jinak používat.
 
Doporučení? Neuškodí, nepotěší.
 businessman s novinami

Relevantní zdroje, redakce, oficiální médium

Samozřejmě i tyto články by se měly zkoumat kritickým okem, avšak pravděpodobnost, že tam otisknou nějaký blábol starého komunisty, který sedí celý život v Brandýse, tak je velmi malá. Většina článků má uvedeny zdroje, je patřičně odůvodněna a většinou pochází z oficiálních zdrojů – víte, kdo to napsal, kdo to je, kdo vlastní web, kdo je redaktorem, kdo je tým korektorů a kontrolorů. Můžete si bez problému najít i kontakt. A hlavně můžete zpětně dohledat pravdivost dle jejich zdrojů.
 
Doporučení? Snad jediné články, které jsou smysluplné.

Kterým článkům věřit a kterým zase ne