Dokážete si představit situaci, že byste odjeli na dovolenou, a mezitím vám prasklo doma topení nebo nějaká vodovodní armatura? Vytopilo by to sousedy pod vámi, anebo nižší patra ve vašem domě, a škody na majetku by mohly přesahovat vaše finanční možnosti.

Těmto scénářům se dá naštěstí docela spolehlivě zabránit. Existují detektory, které zaznamenají uniklou vodu na podlaze pomocí dvou čidel, a zařízení pak vydává jasný signál, že něco není v pořádku. Detektory úniku vody jsou v principu jednoduchá zařízení, nejsou drahá a pořídíte je obvykle za několik stovek korun. Některé sofistikovanější systémy jsou pak propojené s domácí Wi-Fi a mohou vás informovat o problému na dálku, i když budete třeba zrovna v zaměstnání nebo na cestě na dovolenou.

vodovodní kohoutek

Máte-li zajištěný přístup do bytu, např. přes hodné sousedy, kteří vám zalévají květiny, anebo přes vaše příbuzenstvo, tito lidé pak mohou ihned zavolat havarijní službu a zajistit potřebné kroky k opravě. Kontakt na instalatéry si raději zjistěte včas, abyste se pak nezdržovali vyhledáváním kontaktů na Internetu, zatímco vám doma již někde protéká voda.

instalatérské nářadí

Když není tak snadné najít místo, odkud voda uniká

Když vám praskne potrubí ve zdi, např. v koupelně, a vytvoří se na zdivu nad obkladem mokrá mapa, máte o zábavu postaráno. Při představě, že budete muset vybourat obklady na celé zdi, vám naskakuje na čele studený pot. Dříve tomu tak bylo, v době, kdy neexistovala detekce úniku vody Kanalizace Instalatéři formovacím plynem nebo poslechovými tyčemi Hykron se skutečně musela koupelna rozbourat a odkrýt většinu vodovodních rozvodů, dokud se na závadu nepřišlo. Dnes je to podstatně snazší, protože se těmito metodami dá odhalit prakticky každý únik vody, což také znamená, že stačí odebrat v koupelně jen jednu nebo dvě dlaždice, závadu odstranit a místo zakrýt rezervními dlaždicemi, takže v podstatě ani nepoznáte, že se v koupelně něco stalo.

Detekce úniku vody může být snazší, než si myslíte