Výběr vhodné barvy do interiéru je velmi důležitý. Barvy totiž dokáží ovlivnit naše pocity, emoce, nálady, ale dokonce i zdraví nebo chuť k jídlu. Při výběru bychom neměli brát v potaz pouze, jaká barva se nám líbí, ale také v jaké místnosti se bude nacházet. Jinou barvu zvolíme pro ložnici, jinou třeba pro obývací pokoj nebo kuchyň.


Nikde není psáno, že ta či ona barva působí stejně na všechny jedince. Každý máme své oblíbené barvy a jejich odstíny, ve kterých se budeme pravděpodobně cítit dobře.
paleta barviček


Pravda je, že každá barva má jiný význam.


Například je známo, že červená podporuje chuť k jídlu, ale není příliš uklidňující. Je agresivní barvou. Nebudeme ji tedy volit do místností určených ke spánku nebo odpočinku.


Naopak světle modrá působí uklidňujícím dojmem. Tmavě modrá už, ale působí chladně a nevyvolává pocit pohody.


Kdo dá přednost růžové a oranžové určitě neprohloupí. Obě zmíněné barvy navozují pocit uvolnění, pohody a optimistické nálady.
tapeta všech barev


Bílá je neutrální a navozuje pocit čistoty a vzdušnosti.


Dobrým výběrem bude zelená barva, která nám připomíná přírodu, život a dodává rovnováhu.


Žlutá je barvou slunce a působí na nás optimisticky a hřejivě.


V interiéru dokážete vhodně zvolenou barvou utvořit příjemné prostředí k relaxaci, odpočinku i spánku.


Na celkový dojem interiéru působí nejen barva stěn, ale také veškerých doplňků a nábytku. Velmi výrazné barvy spíše zvolíme na doplňkové předměty nebo okenní závěsy. Dávejte při kombinování barev pozor, aby navzájem nepůsobily rušivým dojmem.


Nevíte-li si rady, vyhledejte si v knize nebo na internetu barevný kruh, který vám pomůže utvořit si lepší představu o možnosti, jak co nejlépe namíchat barevné kombinace.


Přihlédněte také k velikosti místnosti, kde se chystáte barvu využít. Některé barvy vám místnost opticky zvětší, jiné zase naopak zmenší.


Vyberme si do interiéru příjemné barvy