Dne 25. května 2018 nastanou velké změny týkající se hotelů, restaurací, barů či obchodních center a především potom jejich návštěvníků. Začne totiž platit nové regulace Evropské unie GDPR, ze které vyplývá, že všechny společnosti budou muset využívat wi-fi připojení se zabezpečením pomocí hesla. To ovšem znamená, že už se nikdo v restauraci nebo hotelu na wi-fi jen tak nepřipojí.
 modrá nokia

Jaké budou sankce?

Evropská unie stanovila firmám neuvěřitelně vysoké pokuty ve výši čtyř procent z obratu nebo pokuty až do výše 20 miliónů eur při nedodržení nové regule. Takové pokuty jsou stanoveny samozřejmě jako zastrašení, ovšem při jejich vymáhání bude zajisté docházet k likvidaci daných firem.
 různé ikonky

Důvody pro zavedení tohoto opatření

Podle světového standardu je zabezpečená internetová síť naprostou samozřejmostí. Podle GDPR se dokonce jedná o nutnost. Tím, že společnost využívá nezabezpečené wi-fi sítě se dopouští porušení ochrany osobních údajů jako jsou:
·         jméno a příjmení,
·         datum narození,
·         IP adresa,
·         e-mail a mnoho dalších.
 
Nová regulace ze strany Evropské unie v kombinaci s vysokými sankcemi je pouze způsobem, jak donutit všechny hotely, restaurace a podobné společnosti, aby své sítě zabezpečili a zamezili tak nejen porušení zákona pojednávajícího o ochraně osobních údajů, ale také předejít zbytečným žalobám a trestnímu stíhání pro spolupachatelství.
 
Ve chvíli, kdy prostřednictvím nezabezpečeného internetového připojení dojde například ke zneužití osobních údajů nebo zneužití platebních údajů návštěvníka, poškozený se bude domáhat náhrady škody po provozovateli nezabezpečené sítě wi-fi, tedy po hotelu, restauraci či baru. Poskytovatel internetu v takovém případě figurovat nebude, protože povinnost zabezpečení leží na bedrech provozovatele internetu. Takovým případům chce nové opatření předejít a samozřejmě také zamezit a potrestat porušení práv ochrany osobních údajů.

Provozovatele nechráněných wi-fi sítí čekají astronomické pokuty