Také máte podivný pocit, když překračujete práh zubní ordinace? Dokonce i lidé, kteří mají chrup zcela v pořádku, si uvědomují, že se nachází na pracovišti, kde se lidé potýkají s bolestivými zákroky. Jedním z nich je i extrakce zubu v Praze. Pokud je ovšem nevyhnutelná, je to pro pacienta vždy spíše úleva, i když se nám usedat v tu chvíli do zubařského křesla zrovna nechce.

pohled na zuby

Horší je to až doma po zákroku

Možná se vám to již přihodilo a dáte nám v popisu následujících řádků za pravdu: Vypadne vám zubní plomba nebo zanedbáte péči o chrup a ve večerních hodinách se naráz spustí ostrá, bodavá bolest, která se stupňuje, a uleví se vám až po maximální dávce analgetik. Analgetika ovšem neřeší příčinu, a jakmile se tato situace přihodí, nesnese odklad a donutí vás k okamžitému zásahu – návštěvě ordinace vašeho dentisty.

dentista při práci

Pokud se zub nedá zachránit a jeho extrakce je nutná, není třeba se obávat nějaké extrémní bolesti a úpění za dveřmi ordinace, zákrok se provádí v lokální anestezii a největší podíl námahy naopak vynaloží zubař, zatímco bolest ustane a vy pouze v poklidu dbáte jeho pokynů. To nehorší přichází až poté, co začne odeznívat znecitlivující látka, ale to už jste alespoň doma, v prostředí vám známém a bezpečném. Zubař vám poradí, jak si počínat, zpravidla doporučí vhodné léky, tlumící bolest, a zároveň ledové obklady na tvář. Vhodná je i nějaká chutná ovocná zmrzlina. V žádném případě však ránu nevyplachujte vodou, ponechte jí prostor, aby se sama začala hojit.

Komplikace vyschlého lůžka

Extrakce zubu je vždy velmi náročný a necitlivý zásah do organismu, a ten se se vzniklou situací musí vypořádat již sám, vlastními prostředky. Zpravidla se ihned po vytržení zubu v ráně vytvoří krevní sraženina, je to přirozený proces hojení otevřené rány, který brání vzniku dalších komplikací. Pokud je sraženina z rány odplavena, např. při vyplachování ústní dutiny, na poškozenou a zároveň obnaženou tkáň zubního lůžka působí bakterie, rozkládající zbytky potravy, a může dojít k zánětlivému procesu, spojenému se silnou bolestí, zvýšenou teplotou či horečkou. Pokud k tomu dojde, je opět nutná návštěva dentisty, který ránu vydesinfikuje.

Nebuďte zoufalí, pokud vás čeká extrakce zubu