Ach jo, už je to zase půl roku a vy máte strach i z toho, abyste zvedli telefon a objednali se k zubaři? Podvědomí se modlíte za to, aby Vám ten telefon sestřička nezvedla nebo aby měl Váš zubař dlouhou dovolenou? Je to zbytečné, stejně tam budete muset zajít, ať už chcete nebo ne a oddalování Vám v ničem nepomůže. Budete tak svůj strach akorát překonávat delší dobu.
lékař na vyšetření
Většinou se tento úporný strach či fobie rodí už v dětství. Tenkrát ještě nebyly stomatologické metody tak rozvinuté a o injekci proti bolesti jsme si mohli nechat jen zdát a všechno jsme si museli přetrpět. Zubaři také neoplývali takovou trpělivostí, jako teď, protože jednoduše všichni pacienti prožívali svou bolest.
Jsou tohle přesně Vaše myšlenky pře návštěvou zubaře?Nezoufejte, každý strach se dá překonat. Dokonce i ten Váš! Že nevíte jak? My Vám rádi poradíme pár jednoduchých triků, jak na to.
ordinace zubaře
– Máte pocit, že Váš strach je větší přímo z Vašeho zubaře než ze samotného zákroku? Zkuste vyhledat jiného. Změna na Vás může dokonce působit i jako placebo a Vám se uleví jen při pohledu na jinou tvář.

– Pokud máte strach z toho, co se bude dít, klidně se svého zubaře dopředu zeptejte, co Vám bude se zuby provádět. Většina zubařů Vám ráda odpoví a Váš strach bude hned menší, protože budete vědět, co přijde a čím to skončí.

Zvuk vrtačky je hodně nepříjemný. V lidech dokáže vyvolat strach už jenom, když ho slyší v čekárně. Tak si nasaďte sluchátka, pusťte si do nich Vaši oblíbenou hudbu, zvuk dejte naplno, zavřete oči a vnímejte pouze to, co Vám proudí do uší.

– Jestliže máte oblíbený talisman a věříte, že zmírní Váš strach, klidně si ho vezměte s sebou – samozřejmě, pokud se nejedná o metrového medvěda – ten by asi v ordinaci zavazel.

kluk u zubařky
– Domluvte si s doktorem určitý signál, kdy byste si třeba chtěl odpočinout nebo mu rád něco sdělil. Budete tak mít pocit, že nejste zubaři „napospas“.

– Zkuste najít zubaře, který má ve své ordinaci moderní rentgenovací přístroj , který Vám ušetří spoustu času.
Věřím, že těchto pár rad Vám pomůžou před další návštěvou Vašeho zubaře a strach se bude jen zmenšovat.

Nebojte se zubařů