V reklamách a inzercích se nám snaží výrobci prodat každý měsíc nové a lepší modely televizorů, mobilů, ledniček, fotoaparátů a podobně. Tyto nabízené modely se ale mnohdy vůbec neliší od těch předchozích, a když tak zcela v drobném detailu, mnohdy pro zákazníka, zanedbatelném. Nebo u daných nových typů nabízí nové funkce, které mnohdy spotřebitel ani nevyužije. Velmi často je však realita taková, že starší a levnější modely mohou být kvalitnější než ty za cenu několikanásobně vyšší. Jedna zásadní a jednoduchá rada zní: nekupujte to, co skutečně nepotřebujete či nevyužijete.
moderní televize v obýváku
Při výběru spotřebiče bychom se tedy měli rozhodovat s rozmyslem. Je dobré si pročíst recenze spotřebitelů na daný výrobek. Avšak člověk by tyto hodnocení měl brát také s rezervou, jelikož jsou tyto zpětné vazby psány chvíli po nákupu. Málokdo píše recenze po roce či dvou letech používání daného produktu. Takové ohodnocení by ovšem bylo směrodatnější a mělo by to větší hodnotu náhledu na reálný výkon a kvality spotřebiče.

V domácnostech běžně používáme elektrospotřebiče a na účtu za elektřinu poznáme cenu za jejich spotřebu. Je zcela jasné, že dvacet let stará chladnička spotřebuje mnohem více energie než chladnička moderní. Při nákupu nového spotřebiče je proto dobrým vodítkem energetický štítek, kterým se u nás označují automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se sušičkou, chladničky, mrazničky a jejich kombinace, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, zdroje světla, předřadníky k zářivkám a klimatizační jednotky.

Na internetu existují spousty srovnávacích portálů. Je v podstatě jedno, do kterého z nich nahlédnete. Recenze zákazníků neboli spotřebitelů může být také v mnohém nápomocen při výběru. Přehled těch nejvýznamnějších naleznete, pokud do vyhledávače zadáte klíčové slovní spojení „srovnání cen a porovnání zboží“.
moderní kuchyně v šedivé barvě
Nejvíce elektřiny spotřebují v domácnosti chladnička, mraznička, pračka a myčka nádobí. Jejich životnost je okolo 10 let, během nichž ceny elektřiny nejspíš porostou. Je proto potřeba nákup spotřebiče důkladně zvážit.
Pozor na domácí elektrospotřebiče, které odebírají proud, i když jsou vypnuté. Je to především elektronika: televize, videa, satelitní přijímače, hi-fi věže, počítače a tiskárny, ale i různé lampičky apod. Důvodem je malý transformátor, který mají tyto spotřebiče zabudovaný uvnitř a který spotřebovává proud neustále. Roční spotřeba takto nepřetržitě proud odebírajícího spotřebiče není velká, ale ani zanedbatelná.

Nákup spotřebiče je potřeba důkladně promyslet a zvážit