V zimních měsících trávíme při umělém osvětlení mnohem více času. Prakticky celý život jsme používali na osvětlení bytů, domů, obytných místností nebo jiných pracovních ploch, včetně venkovních prostorů klasické žárovky nebo zářivky. Klasické žárovky si vysloužily svojí přezdívku edisonky, zřejmě podle svého vynálezce. Doba se ale mění a s ní i technologie. Sice posloužily dobře, ale draze. Ne na nákup, jejich hodnota finančně nebyla náročná, za to více praskaly a musely se častěji měnit. Spíš spotřeba elektrického proudu byla znát a tak se často více wattové nahrazovaly méně wattovými, což mělo v podstatě vliv na naše oči a také vykonanou práci. Nyní je již nahradily efektivnější a na provoz účinnější a kvalitnější zdroje.
světlo nad knihou.jpg

Vybíráme typ žárovky

V dnešních kamenných, ale i internetových obchodech, se nejčastěji vybírá mezi halogenovým a LED osvětlením. Mnoho z nás stále neví, jaký je v nich rozdíl a prakticky jakou žárovku si pořídit na domácí svícení a co bude nejlepší použít na venkovní. Není problém se zeptat odborníků a nechat si poradit vhodnou žárovku. Ono totiž hodně rozhodující bude, kde především budeme světlo potřebovat nebo používat. Na venkovní lze využít pro ideální svícení jiný zdroj, například nám může pomoci s výběrem.
fialové podsvícení.jpg
Na domácí
využití je zase třeba rozvážit, zdali je žárovka určena na místa, kde se bude hodně pracovat a je třeba mít prostory osvícené jasným denním světlem i v nočních hodinách nebo zdali je třeba intimní světlo, případně vhodné ke čtení a relaxaci. Výhodou těchto žárovek je samozřejmě úspora naší peněženky, jelikož mají nejen dlouhou životnost, ale zároveň šetří odběr elektrické energie. Možná počáteční cena je trochu vyšší, než bychom si představovali, ale v podstatě tato investice se vrátí velmi brzo zpět. Dokonce kvůli výměně nové žárovky se nemusíme zbavovat starých svítidel, proto i památka po babičce může vydávat krásné světlo.

Moderní světla šetří peníze