Pokud nejste zrovna učitelé dějepisu, asi se s tímto výrazem setkáváte poprvé. Že nevíte, co to je? Nevadí. Nevím to ani já, a ani spousta dalších. Ani historikové v tomto nemají zcela jasno.
řecký bojovník

Jisté je jen jedno. Krypteia bylo něco, čím musel projít každý mladík ze Sparty. Míním nyní historickou Spartu. Tu drsnou a chlapskou, o které se točí tolik filmů. A jde o to, že mladík musel zabít sparťanského otroka.
Tuto věcičku sem přitáhl údajně Lycurgus, jak tvrdí athénský Plútarchos, který toto jednání nazýval barbarstvím. Nu, není se mu co divit.
Bohužel se asi nedochovalo proč. Jedni tvrdí, že to byl rituál, kterým se mladíci přijímali mezi muže.Druzí zase, že to bylo něco jako policie, která měla tímto způsobem otroky kontrolovat. Třetí historik tvrdí, že šlo o nějakou formu guerillové války. Skutečností je, že se tak stalo až po povstání otroků v roce čtyři sta devadesát jedna před naším letopočtem. Otroci Sparťany málem porazili.
My můžeme ještě připojit fakt, že otroků bylo hodně. Asi sedmkrát více. Jenže nikdo to nepočítal, protože otrok nebyl pro Spartu člověk.Hélioti, jak se říkalo jen sparťanským otrokům, rozhodně neměli na růžích ustláno. Byli ponižováni, deptáni, používáni jako živé cíle, a dokonce i jako kořist pro psy.
Mladík, který chtěl být přijat mezi muže, mezi hélioty přišel a musel někoho zabít. Ubičovat, nebo prostěumučit k smrti. A tím se stal uznávaný jako muž.
řetěz na nohou
Bohužel se historikové neshodnou ani na tom, jak krypteia probíhala, pokud to nebyl rituál samotný. Jedni říkají že to bylycelé výpravy, které mezi hélioty vtrhly a nastaly krvavé žně. Druzí jsou pro teorii, žešel mladík nenápadně a skrytě sám a sám. Jediné, v čem se badatelé shodují, že nesměli mít s sebou sluhy. A museli si sami sehnat stravu i nocleh.
Já se spíše přikláním k verzi skrývání (řecky kryptein). Ale já jsem jen pouhopouhý amatér, takže nechám historiky, aby bádali dále a jednou provždy to už vyjasnili.

Krypteia