Pravidelně si kupujete kaktusy a doufáte, že tentokrát se vám podaří vypěstovat krásného vzrostlého dospělce, který bude zdravý a pravidelně vaši péči odmění květy? Ačkoliv se to někomu může zdát neuvěřitelné, péče o kaktusy není nijak náročná, přesto je zapotřebí mít oči na stopkách a v případě potřeby okamžitě zasáhnout.

Výběr kaktusu

Protože v běžných obchodech se často prodávají pouze druhy, které jsou převážně vhodné pro začátečníky, občas se můžeme setkat s druhy, které potřebují již alespoň minimální zkušenost a hlavně vhodné podmínky. Poohlédněte se tedy po nějakém zkušeném pěstiteli kaktusů, který vám nabídne nenáročný druh a vy tak předejdete možnému úhynu. Zajímavé a zároveň nenáročné druhy jsou například kaktusy rodu Mamillaria, Echinopsis nebo Opuntianopál Nakliceno, který obsahuje řadu výživných látek.

Opunti ficus-indica

Podmínky pro pěstování

Jednou z nejdůležitějších faktorů pro správný růst je vhodná zemina. Ta by měla být velmi vzdušná, aby mezi póry nedržela příliš vody. Již hotovou směs můžete zakoupit ve většině zahradnictví nebo si ji namíchat doma. V případě, že vlastníte pouze několik kaktusů, bohatě si vystačíte s kupovanou směsí.

Dalším faktorem je umístění. Jestliže je to možné, kaktusům dopřejte pobyt venku, nejlépe na jižní straně. V případě, že nemáte možnost kaktusy přestěhovat ven, najděte jim okno s největším přísunem slunečního záření.

Echinocactus grusonii

Množství vody volte podle umístění kaktusu. Jestliže máte kaktus venku, nebojte se ho, během léta, kvalitně zalévat i 3x do týdne. Pokud však máte kaktus doma, se zálivkou to příliš nepřehánějte a zalévejte pouze v případě, že je zemina velmi suchá a kaktus je začne jevit měkký. Množství zálivky se zobrazuje na zdraví kaktusu, je jedním z hlavních příčin hniloby kořenů, kterou nezkušený laik zjistí až po úhynu kaktusu. Vždy tedy buďte se zálivkou velmi opatrní a sledujte všechny nepatrné změny v růstu.

Péče o kaktusy